Założycielka popularnej Cafe Kulturalna z zarzutami w areszcie

Estimated read time 2 min.

Założycielka popularnej w Warszawie Cafe Kulturalna została zatrzymana i trafiła do aresztu. Śledczy zarzucają jej udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzaniu dotacji dla uchodźców z Ukrainy.

Pierwsze informacje o sprawie podawała stołeczna Gazeta Wyborcza. Agnieszka Ł., założycielka popularnej w stolicy Cafe Kulturalna, działającej w Pałacu Kultury i Nauki, została zatrzymana. Usłyszała zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzeniach dotacji dla uchodźców wojennych z Ukrainy, oszustw oraz posługiwania się nierzetelną dokumentacją. Mowa o szkodach na kwotę 7 mln złotych, choć cała grupa mogła wyłudzić nawet 39 mln. Wobec kobiety zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W śledztwie występuje jeszcze czwórka podejrzanych.

Według stołecznej Gazety Wyborczej Agnieszka Ł. założyła fundację, która m. in. organizowała wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy. W związku z tym podmiot otrzymywał dotacje. Jedna z takich dotacji pochodziła od stołecznego urzędu miasta i opiewała na kwotę 430 tys. złotych. Standardowa kontrola w formie niezapowiedzianej wizytacji przedstawicieli ratusza nie wykazała nieprawidłowości. Trwa natomiast kontrola finansowa.

Cafe Kulturalna informuje, że sprawa nie ma żadnego związku z działalnością kawiarni.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl, tvn24.pl
Foto: facebook.com / Kulturalna – K35 photo – HORSE WITH WINGS ᴀɢᴇɴᴄʏ

Może Cię zainteresować