Rozklejali w Polsce ulotki Grupy Wagnera. Zostali zatrzymani

Estimated read time 2 min.

ABW zatrzymało dwóch Rosjan, którzy w Warszawie i Krakowie rozklejali ulotki najemniczej Grupy Wagnera. Usłyszeli m. in. zarzuty szpiegostwa.

Aleksiej T. i Andriej G. to obywatele Rosji, którzy w Warszawie i Krakowie kolportowali materiały propagandowe najemniczej Grupy Wagnera. Były to głównie rozklejane przez nich ulotki, nawołujące do dołączenia do Grupy Wagnera hasłem „We are here. Join us” („Jesteśmy tutaj. Dołącz do nas”) i zapoznania się ze szczegółami rekrutacji poprzez zeskanowanie kodu QR.

Działania policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziły do zatrzymania obu mężczyzn. Usłyszeli oni zarzuty dotyczące udziału w Grupie Wagnera oraz szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu. Zostali już tymczasowo aresztowani, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili śledczy, podejrzani otrzymali w Moskwie 3000 materiałów promujących Grupę Wagnera oraz listę miejsc publicznych w Warszawie i Krakowie, w których mieli je pozostawić. W dniach 10-11 sierpnia rozkleili blisko 300 ulotek. Za wykonanie zlecenia mogli otrzymać nawet 500 tys. rubli (ok. 20 tys. złotych). Już 12 sierpnia planowali opuścić Polskę.

Źródło: PAP
Foto: twitter.com / @Sprinter99800

Może Cię zainteresować